Restaurace, bufet, jídlo, vaření, stravování (Ilustrační foto)

AI by mohla ovlivnit vaření a přinést jednotný standard kvality jídla

Umělá inteligence (AI) by mohla ovlivnit vaření v restauracích. Jejich provozovatelé a kuchaři ji mohou využít při vymýšlení nových receptů, úpravě jídelníčku podle výživových hodnot, vytváření stejných porcí nebo zajišťování práce tam, kde chybí zaměstnanci. Problém ale může být energetická náročnost AI a její dopad na životní prostředí. Umělá inteligence může rovněž přispět k omezení regionálních kuchyní. V rozhovoru, který ČTK poskytla Akademie věd ČR (AV ČR), to řekli odborníci z Filosofického ústavu AV ČR.

Juraj Hvorecký z Filosofického ústavu AV ČR uvedl, že umělá inteligence se do vaření a gastronomického sektoru může zapojit vymýšlením nových receptů nebo optimalizováním surovin podle potřeb jídelníčku daného člověka. „Rizikem ale je, že umělá inteligence bude replikovat i nezdravé vzorce chování ve stravování lidí. Stejně tak je možné, že kvůli zobecňování skončíme u těch nejobvyklejších receptů. Musíme si dát pozor na to, abychom neskončili u průměrných receptů,“ řekl.

Generativní umělá inteligence, která sdružuje ohromné množství dat, sbírá podle Tomáš Hříbek z Filosofického ústavu AV ČR i předsudky, které pak reprodukuje. Podle něj se to v kuchyni může projevit třeba i tím, že z ní umělá inteligence některé věci vyloučí. „Tedy menšinové kuchyně by mohly být upozaděné a některé variace jídel by se mohly vytratit,“ řekl Hříbek. S tím, že hrozí ztráta regionálních kuchyní a jejich specifik, souhlasil i Hvorecký.

Výhodou umělé inteligence je podle Hříbka to, že na rozdíl od člověka není unavená a nemá špatnou náladu. Velký problém je podle vědců ovšem energetická náročnost umělé inteligence.

Poukázali na to, že pracná je nejen samotná výroba, ale také spotřeba energie na údržbu AI. „Je potřeba brát ohled i na náklady, které tak porostou,“ řekl Hvorecký. Umělá inteligence v kuchyni proto není využitelná všude i z toho důvodu, že je nutné ji připojit k elektřině a do internetové sítě.

Jednotný standard

„Roboti dokáží zajistit jednotný standard pro všechny. Každý dostane stejnou porci, je tam vysoká rychlost doručení a zároveň zaplnění pracovních míst, které v tomto odvětví v poslední době klesají,“ řekl Hvorecký. Podle něj ale nehrozí, že by stroje zcela nahradily lidi, protože na ně lidé budou muset dohlížet.

O výhodách a nevýhodách zapojení AI do vaření a stravování diskutují odborníci na mezinárodním workshopu AI Kitchens & Robot Cooks: Ethical and Social Impacts, které v těchto dnech pořádá výzkumné Centrum pro enviromentální a technologickou etiku – Praha, jež působí při Filosofickém ústavu AV ČR.

AN
Zdroje a obrázky: ČN; Pixabay


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

Jeden komentář: „AI by mohla ovlivnit vaření a přinést jednotný standard kvality jídla“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..