Aplikace eObčanka

eObčanka má nový bezpečnostní prvek tzv. robohash

Obslužná aplikace eObčanka – identifikace, resp. její nově vydaná verze, má nový bezpečnostní prvek při přihlašování k online službám, a to již v nadpisu zmíněný „robohash“. Robohash nahrazuje původní těžko zapamatovatelný identifikátor každé jednotlivé přihlašovací operace. Stalo se tak na základě podnětů mnoha uživatelů aplikace.

Aplikace eObčanka – identifikace instalovaná v počítači nebo mobilním zařízení uživatele se spouští v procesu přihlašování eObčankou k online službě. Uživatel má tak možnost zkontrolovat, že stránka uživatele skutečně otevřela danou aplikaci a že se o to nepokusila kupříkladu nějaká podvržená stránka. V minulosti to bylo možné podle kódu označovaného jako ID transakce. Kódy však byly dlouhé a kontrola proto obtížná.

eObčanka – Nový bezpečnostní prvek

V nové verzi aplikace eObčanka se zmiňovaný kód zkrátil a je z něj generován obrázek kresleného robota, který je unikátní pro každou transakci. Podle shody jeho grafické podoby v okně aplikace a na webovém rozhraní Identity občana má každý jednoduše kontrolu nad bezpečností přihlašovacího procesu.

Máte nejnovější verzi?

Aplikace eObčanka – identifikace po každém spuštění sama ověřuje, zda-li je nainstalována nejnovější verze, v případě nutnosti aktualizace na to pak uživatele upozorní. Novou verzi si můžete stáhnout kliknutím na tlačítka níže.

Desktop

eObčanka pro 64 bitovou verzi Microsoft Windows

eObčanka pro 32 bitovou verzi Microsoft Windows

eObčanka pro Ubuntu Linux

eObčanka pro macOS

Mobil

eObčanka pro Android

eObčanka pro iOS

Co je eObčanka?

Občanský průkaz s aktivovaným čipem umožňuje zaručené prokazování totožnosti při využívání online služeb veřejné správy. Všechny občanské průkazy vydané po 1. 7. 2018 obsahují čip. Pokud byl Váš občanský průkaz vydán před tímto datem, můžete požádat o výměnu na pracovišti osobních dokladů na jakémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností.

K použití občanského průkazu jako identifikačního prostředku pro přihlášení k online službám je potřeba následující:

Aktivace – provedete zadáním přístupových kódů na pracovišti osobních dokladů na jakémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností při vyzvednutí občanského průkazu nebo kdykoliv poté když chcete začít používat identifikační funkci občanského průkazu (v rámci trvání platnosti dokladu).

Elektronické funkce lze deaktivovat – v případě, že držitel aktivuje elektronické funkce svého občanského průkazu, není povinen tyto funkce využívat. Navíc se může kdykoliv rozhodnout, že aktivované elektronické funkce nechce nadále využívat a prostřednictvím linky podpory na čísle +420 227 023 444 Správu základních registrů požádat o trvalou deaktivaci identifikační funkce. Opětovná aktivace ale možná není, je nutné požádat o vydání nového občanského průkazu.

Čtečka – některé notebooky nebo klávesnice už v sobě mají zabudované čtečky čipových karet (Smart card). Pokud uživatel nemá zařízení s integrovanou čtečkou, musí si pořídit externí čtečku, kterou lze připojit pomocí konektoru (USB, PCMCIA) nebo bezdrátově (buetooth). Čtečky by měly splňovat základní parametry – soulad s normou ISO 7816, CCID (Chip Card Interface Device), kompatibilita s operačním systémem PC, na kterém má být čtečka používána. Nejlevnější čtečky pro připojení přes USB začínají už pod 200,- Kč.

Instalace obslužné aplikace eObčanka na PC nebo mobilním zařízení

Další funkce eObčanky

Vytváření kvalifikovaných elektronických podpisů – držitel si do čipu může uložit kvalifikované certifikáty pro vytváření elektronických podpisů. Pomocí těchto certifikátů (a příslušných kryptografických klíčů) pak může držitel elektronicky podepisovat dokumenty, e-maily, smlouvy apod. Kvalifikovaný elektronický podpis má podle platné legislativy stejnou právní relevanci jako podpis vlastnoruční.

Autentizace pomocí certifikátu vůči informačním systémům – držitel si do čipu může uložit autentizační certifikáty. Pomocí těchto certifikátů (a příslušných kryptografických klíčů) se pak může přihlašovat k informačním systémům. Autentizační certifikát musí být vydán kvalifikovaným poskytovatelem služeb vytvářejících důvěru.

AN
Zdroje a obrázky: szrcr; identita občana


Uveřejněno

v

od

Komentáře

Jeden komentář: „eObčanka má nový bezpečnostní prvek tzv. robohash“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..