Aplikace Tečka

Aplikaci Tečka čeká změna, zobrazí i kontraindikace k očkování

Mobilní aplikaci Tečka pro covidové certifikáty čeká změna, bude upravena tak, aby jí bylo možné prokázat kontraindikace k očkování proti covidu-19. Do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN), kde se evidují i data o testech či očkování, ji musí zanést lékař. Po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Kdy k úpravám dojde, ministr neupřesnil, od pondělí 22. listopadu se ale neočkovaní lidé nemohou prokázat negativním testem.

„Kontraindikace musí být zanesené do Informačního systému infekčních nemocí, to je ten centrální systém, kde jsou veškteré informace o testování, očkování a podobně. A ty informace se pak propisují do aplikace Tečka,“ uvedl Vojtěch.

Na základě kontraindikace zapsané lékařem bude podle Vojtěcha možné hradit až pět PCR testů za měsíc a prokázat se ve službách a na dalších místech, kde jsou covidové certifikáty vyžadovány. „Je to na posouzení daného ošetřujícího lékaře. Ale nebude dostatečná písemná zpráva od lékaře,“ dodal ministr.

Kontraindikace u vakcín proti covidu-19 uvádí jejich výrobci. Takzvané souhrny údajů o přípravku zveřejňuje ke všem léčivům Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ministr dříve uvedl, že jsou to prakticky jen alergické reakce. Například u nejčastější vakcíny Pfizer/BioNTech je to podle dokumentu hypersenzitivita na deset uvedených látek včetně kyseliny octové, cholesterolu nebo sacharózy.

Už dříve ministr provozovatele vyzval, aby pečlivě covidové certifikáty kontrolovali. Mohou podle něj i žádat doklady totožnosti podobně jako u alkoholu, který nesmí prodat mladším 18 let. „Pokud si není jistý, že je certifikát pravý, tak může požadovat doklad totožnosti. Tato možnost existuje, není to povinnost,“ dodal.

Stáhnout aplikaci Tečka si můžete z odkazů níže

Pro koho je určena Tečka a čTečka


Tečka – pro Držitele (běžné občany)

Tečka je určena držitelům Certifikátů o očkování či testování (tedy pro jejich QR kódy), takže pro běžné občany, kteří se potřebují certifikáty prokázat.


čTečka – pro Kontrolory

čTečka je naopak určena hlavně pro kontrolory, tedy pro ty, kteří potřebují vyhodnotit, jestli máte platné očkování či testování, tím že si přečtou váš QR kód zobrazený třeba právě v Tečce.

AN
Úvodní obrázek: appstore


Uveřejněno

v

od

Komentáře

2 komentáře: „Aplikaci Tečka čeká změna, zobrazí i kontraindikace k očkování“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..