Fake news - falešné zprávy, dezinformace

Aeronet či Protiproud skončily, vláda zablokovala celkem 8 webů

Na základě doporučení vlády a po konzultacích zablokovalo sdružení CZ.NIC osm „dezinformačních“ webů, například Aeronet nebo Protiproud skončily. Stránky v souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu ohrožovaly českou národní bezpečnost. Sdružení, které je provozovatelem registru domén s českou národní koncovkou .cz, to oznámilo v tiskové zprávě. Představitelé vlády odmítli záležitost komentovat.

Které weby jsou zablokovány?

Jedná se o weby Aeronet.cz, Protiproud.cz, Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz.

Tento zcela mimořádný krok je podle výkonného ředitele sdružení Ondřeje Filipa reakcí na vojenský útok ruské armády proti svrchované Ukrajině a dezinformační kampaň, která ho provázela a stále provází.

„Jsme v dezinformační válce, ale nebudu prozrazovat strategii, kterou jdeme,“ odpověděl na tiskové konferenci po mimořádném zasedání vlády premiér Petr Fiala (ODS) na obecný dotaz k opatřením proti dezinformacím. Vláda podle něj ale dělá řadu souběžných kroků, jak se bránit vůči různým typům útoků a jak se bránit dezinformační kampani. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) aktuální kroky neodpovídají materiálu, který vláda projednávala. Blíže se odmítl vyjádřit s odvoláním na účinnost opatření v boji proti dezinformacím.

„Agrese Ruské federace vůči Ukrajině dlouhodobě doprovází dezinformační kampaň v řadě internetových médií, která využívají českou národní doménu. Protože se tyto informace cíleně nezakládají na pravdě a prokazatelně podněcují k šíření vykonstruovaných fám, sdělení a nestability ve společnosti, rozhodli jsme se po konzultacích s nejvyššími představiteli státu tato výrazná dezinformační internetová média zablokovat,“ uvedl Filip.

Z technických principů fungování protokolu DNS může podle zástupců sdružení nějaký čas trvat, než budou weby v jednotlivých sítích nedostupné. Největší český internetový vyhledávač Seznam.cz již nějakou dobu dezinformační weby označuje oznámením, že šíří konspirační nebo sporný obsah.

AN
Úvodní obrázek: pixabay


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

5 komentářů: „Aeronet či Protiproud skončily, vláda zablokovala celkem 8 webů“

 1. Vlado 74 avatar
  Vlado 74

  Škoda že vám uniká informácia o 13000 obetiach na Donbass,lebo to je podľa všetkého pravda a sami si odpovedzte z ktorej časti Ukrajiny sú tie obete za posledných 8 rokov a tým kto je tu vrahom.

  1. AzaNoviny avatar

   Nezlobte se, ale my jsme čistě informativní web z prostředí internetu, sociálních sítí, počítačů, mobilů etc. a striktně se držíme toho, že v článcích nevyjadřujeme jakékoliv politické názory, nýbrž pouze informujeme o skutečnostech a událostech, které se staly.

   AzaNoviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..