NASA ISS Rusko

NASA zkoumá, jak udržet vesmírnou stanici ISS na orbitě bez Ruska

Americký vesmírný úřad NASA zvažuje způsoby, jakými by mohl udržovat Mezinárodní vesmírnou stanici ISS na oběžné dráze bez Ruska. Podle agentury AFP to řekla šéfka programu NASA pro lety lidí do vesmíru Kathy Luedersová. Prozatím ale podle ní nic nenasvědčuje tomu, že by Rusko chtělo od spolupráce na provozu ISS v návaznosti na invazi na Ukrajinu a sankce vůči Rusku odstoupit.

Vyjádření přišlo poté, co šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin minulý týden ostře reagoval na americké sankce uvalené na Rusko kvůli vpádu vojsk do sousední země. Rogozin mj. naznačoval, že Rusové by mohli spolupráci kolem ISS ukončit, načež by mohl následovat „nekontrolovaný sestup“ satelitu na území USA nebo Evropy.

Rusko je pro provoz stanice klíčové

Rusko je každopádně pro provoz vesmírné stanice klíčové, neboť zodpovídá za její pohon a za kontrolu dráhy letu. K tomu slouží motory připojené vesmírné lodě Progress, které se pravidelně zapínají a udržují stanici asi 400 kilometrů nad povrchem Země. Spojené státy se starají o podporu života a dodávky energie.

Obě země také na ISS vysílají své astronauty, přičemž aktuálně jsou na ISS dva Rusové a tři američtí astronauti společně s Němcem Matthiasem Maurerem.

SpaceX či Northrop Grumman

Luedersová novinářům v pondělí řekla, že spolupráce v této souvislosti „formálně“ pokračuje a že americká strana nepozoruje „v pracovní rovině žádné signály, že by naše protějšky nebyly odhodlány“ pokračovat. „Zároveň neustále hledáme způsoby, jak navýšit operační flexibilitu, a naši přepravci nákladu se zabývají doplněním různých možností,“ pokračovala Luedersová.

Jmenovala společnost Northrop Grumman, jejíž loď Cygnus je podle výrobce schopna ISS pohánět bez přispění ruských motorů. Také zmínila SpaceX, jejíž šéf Elon Musk na Twitteru zveřejnil logo své firmy v reakci na řečnickou otázku Rogozina, kdo by zachránil vesmírnou stanici před pádem na Zemi.

Luedersová ovšem zdůraznila, že jde pouze o nouzové možnosti, kdy by musela NASA ISS provozovat bez Ruska. „Bylo by pro nás velmi obtížné fungovat samostatně. ISS je mezinárodní partnerství… Byl by to smutný den pro mezinárodní spolupráci, pakliže bychom nebyli schopni nadále pokojně pracovat ve vesmíru,“ konstatovala.

Rogozin dal ultimátum společnosti OneWeb

Šéf ruské vesmírné agentury Rogozin mezitím ve středu podmínil plánované vypuštění dalších internetových satelitů britské společnosti OneWeb v noci na sobotu poskytnutím záruk, že nebudou využity k jiným než civilním cílům. Požaduje také, aby britská vláda opustila řady akcionářů společnosti. Podmínky mají Britové splnit do pátečního večera, napsala agentura TASS.

AN
Úvodní obrázek: remix pixabay


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

5 komentářů: „NASA zkoumá, jak udržet vesmírnou stanici ISS na orbitě bez Ruska“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..