PC a Internet

Zisk Microsoftu za očekáváním. Obecně se situace na pc trhu zhoršuje

Čistý zisk Microsoftu ve fiskálním čtvrtém čtvrtletí mírně vzrostl, a to na 16,74 miliardy USD (407 miliard Kč) z loňských 16,46 miliardy USD. Zisk i tržby však zaostaly za očekáváním analytiků, což je celkem velké zklamání technologického giganta, který v posledních letech neustále očekávaní překonával. K menšímu zisku i tržbám, než se čekalo, přispělo hned několik okolností – silnější dolar, zpomalení růstu osobních počítačů či nižších výdajů za reklamu.

Za očekáváním i zisk na akcii

Tržby za tři měsíce do konce června stouply o 12 % na 51,9 miliardy USD. Zisk na akcii Microsoftu činil 2,23 dolaru. Analytici dotazovaní agenturou FactSet očekávali zisk 2,29 dolaru na akcii při tržbách 52,94 miliardy USD. Akcie firmy po ukončení oficiálního obchodování v reakci na výsledky klesají o jedno procento. Od počátku letošního roku již oslabily o 25 procent.

Důvody slabších výsledků

Microsoft vidí za slabším výsledkem celou řadu nepředvídatelných podmínek na trhu, jako je kupříkladu přerušení výroby v Číně, zhoršení situace na trhu s osobními počítači, anebo válka na Ukrajině, kvůli které firma omezila působení v Ruské federaci.

Microsoft také bojuje se silným dolarem, který zdražuje jeho zboží v zahraničí a snižuje tím tržby z prodeje v zahraničí při převodu na domácí měnu. Země mimo Spojené státy mají na celkových tržbách firmy zhruba poloviční podíl. Ke koši šesti předních světových měn dolar stoupl ve čtvrtletí o dvě procenta a od počátku letošního roku o téměř 12 %.

Zvýšily se jen tržby u cloudu

Tržby cloudových služeb Azure se zvýšily o 40 %. Tržby z reklamy u služeb LinkedIn, Search a News však klesly. Také tržby z licencí operačního systémů Windows se snížily o dvě procenta kvůli propadu prodeje osobních počítačů. Tržby z prodeje herního obsahu pro konzoli Xbox klesly o šest procent.

Activision Blizzard – Největší herní koupě v historii

Microsoft se v současnosti snaží dokončit nákup videoherní společnosti Activision Blizzard za 68,7 miliardy USD. Obchod byl oznámen v lednu a čeká na schválení od antimonopolních úřadů v USA a Británii. V případě schválení to bude doposud největší akvizice v technologickém sektoru, napsala agentura AP.

„Chceme odpovědět na otázky regulačních orgánů a pevně věříme, že důkladné přezkoumání pomůže uzavřít dohodu. Podrobný přezkum regulačními orgány jsme očekávali a myslíme si, že je vhodný,“ reagovala na vyšetřování korporátní viceprezidentka Microsoftu Lisa Tanziová, která je ve firmě odpovědná za právní záležitosti.

Pokud dají regulátoři obchodu zelenou, půjde o největší koupi všech dob v celé historii videoher. Po úspěšném dokončení celého obchodu by se měl Microsoft proměnit v třetí největší herní firmu na světě, alespoň tedy co se tržeb týče. Zařadí se tak těsně za společnosti Tencent a Sony. Obchod ale musí ještě posvětit regulační orgány.

AN
Úvodní obrázek: pixabay

AzaNoviny

X-Magazín A-A

Jeden myslel na “Zisk Microsoftu za očekáváním. Obecně se situace na pc trhu zhoršuje

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..