V dnešním díle pravidelných měsíčních statistik se zaměříme výhradně na sociální sítě, samozřejmě jako vždy budeme čerpat data ze služby StatCounter. Ukážeme si jak si vedou jednotlivé platformy sociálních médií v celosvětovém měřítku, na dvou konkrétních kontinentech a ve čtyřech vybraných státech. Taktéž porovnáme, jak se sociálním sítím daří na počítačích a jak na smartphonech a tabletech.
Sociální sítě
Sociální sítě jsou dnes již neodmyslitelnou součástí našich životů. Než přejdeme k samotným statistikám, dáme si krapet prevence, tedy rady jak sociální sítě bezpečně užívat.
Dvanáctero bezpečného užívání sociálních sítí
- Přečtěte si podmínky užívání sociální sítě před registrací a zjistěte, jak bude nakládáno s Vašimi osobními údaji ze strany provozovatele (zda nebudou poskytovány třetím stranám).
- Čím méně toho o sobě při registraci vyplníte, tím je menší riziko, že se vám něco stane.
- Naučte se nastavovat různá práva svým přátelům – např. svým spolupracovníkům nastavte nižší než členům rodiny.
- Nesdílejte své intimní fotografie. Mohou být zneužity.
- Nesdílejte komentáře ani statusy, které mohou být použity proti vám – např. pomlouvat nadřízeného v pracovní době.
- Pokud pojedete na delší dobu mimo své obydlí, nesdílejte tuto skutečnost, leda až po návratu.
- Zapněte kontrolu obsahu a příspěvků, kde jste označeni.
- Neposkytujte hrám a dalším aplikacím obsaženým v sociálních sítích své osobní údaje – např. informace o poloze nebo seznam přátel.
- Pravidelně v nastavení zabezpečení kontrolujte, na jakém zařízení jste přihlášeni – zda jste se někde (např. ve škole nebo v práci) nezapomněli odhlásit.
- Potvrzujte přátelství pouze osobám, které znáte.
- Cokoliv vložím na sociální síť, již zpravidla nelze vymazat!
- Neužívejte funkci přihlášení do jiných online služeb pomocí svého účtu na sociální síti – např. přihlášení do internetového obchodu pomocí FB účtu – předáváte své přihlašovací údaje třetí osobě!
Statistiky StatCounter
Sociální sítě celosvětově a dle platforem
Celosvětovým statistikám skrze všechna zařízení, tedy jak počítače, tak mobily, tablety a konsole vévodí zcela nepřekvapivě sociální síť společnosti Meta Facebook. Poté je dosti velký odstup dalších platforem sociálních médií, druhý je Twitter, třetí další sociální síť z rodiny Meta Instagram. Na dalších místech se nachází Pinterest, videoplatforma Googlu YouTube, Reddit a LinkedIn.
Značný rozdíl panuje u sociálních sítí na různých zařízeních, tedy jak vidíme na grafech mezi desktopem a mobily plus tablety. Na desktopech až tak výraznou dominanci Facebook nemá, ovšem právě zde velmi boduje Pinterest. Na smartphonech a tabletech je situace jiná, celkem logicky se právě na těchto zatízeních za Facebookem nacházejí sociální sítě jako Twitter či Instagram.
Afrika a Asie
Dnes si pro zajímavost ukážeme konkrétní dva kontinenty, které samostatně běžně nezmiňujeme, a to Afriku a Asii. Ovšem jestli jste čekali nějaká výrazně odlišná statistická data a pořadí sociálních sítí, tak můžete z grafů vyčíst, že se nijak zvláště od těch celosvětových neliší.
Česko, Čína, Rusko, USA
Na závěr dnešních statistik si ukážeme, jak si vedou sociální sítě dle dat StatCounter v jednotlivých vybraných státech, zvolili jsme domácí Česko, Čínu, Rusko a Spojené státy. V České republice, jak už víme z minulosti, se velmi daří Pinterestu. Čína je tak trochu i v oblasti internetu trh sám pro sebe, zde bychom ta data měli brát spíše hodně orientačně. Každopádně jak vidíme, dominuje Twitter, objevuje se ruská sociální sítť Vkontakte i tamní platforma Sina Weibo. O Rusku se dá říci v posledním období podobné, tamní internetový prostor se dosti odlišuje, tudíž nepřekvapí, že zde je v čele pelotonu sociální síť VKontakte, nu a i zde je velmi oblíbený Pinterest. Sociální sítě v USA naopak tak nějak kopírují celosvětové statistiky.
AN
Zdroje a obrázky: statcounter; pixabay
Napsat komentář