Federální obchodní komise (FTC)

Nestojíte nad zákonem, varoval regulátor Muska ohledně Twitteru

Nestojíte nad zákonem, takto varoval americký regulátor Elona Muska ohledně Twitteru. Federální obchodní komise (FTC) uvedla, že dění v Twitteru sleduje s vážnými obavami. Na stejnojmenné sociální síti mezitím přibývá trollů, kteří zneužívají nového systému ověřování a vydávají se za známé osobnosti. Agentura Reuters později uvedla, že Twitter podle některých uživatelů ustoupil od možnosti předplatného za osm dolarů měsíčně.

Musk převzal Twitter koncem října a za firmu zaplatil zhruba 44 miliard dolarů (asi 1,1 bilionu Kč). Okamžitě zahájil hluboké změny, propustil většinu řídících pracovníků a později firma pod jeho vedením oznámila, že propustí kolem 50 procent zaměstnanců. Ve firmě do té doby pracovalo zhruba 7500 lidí.

FTC vývoj v Twitteru začala podrobněji sledovat po zprávách, že z podniku patrně odešli i manažeři zodpovědní za dodržování pravidel soukromí a dalších nařízení, která po firmách tohoto druhu vyžaduje zákon. Musk podle médií také zaměstnancům sdělil, že nelze vyloučit ani bankrot podniku.

Ověřený účet za 200 Kč

Krátce po převzetí Twitteru Musk oznámil, že za možnost mít na této sociální síti ověřený účet začne vybírat osm dolarů (cca 200 Kč) měsíčně. Možnost, že si uživatelé budou moct koupit ověřený účet v rámci nového předplatného vyvolává obavy, že Twitter zaplaví falešné účty. To se už i děje, jak upozornil například server Insider. Objevily se tak například účty, jejichž majitelé se vydávají za bývalého amerického prezidenta George Bushe mladšího, kterému se údajně stýská po zabíjení Iráčanů, anebo za bývalého britského premiéra Tonyho Blaira. Ve skutečnosti přitom ani jeden z těchto politiků svůj osobní účet na twitteru nemá.

Znovuzavedení označení „Oficiální“

Twitter poté uvedl, že znovu zavádí slovo ‚oficiální‘, kterým jsou označeny některé účty. Zrušil je přitom teprve před pár dny. Někteří uživatelé také podle Reuters uvádějí, že nová možnost předplatného za osm dolarů měsíčně zahrnující modrou ikonu ověřeného účtu už z nabídky zmizela. Změna přichází právě po prudkém nárůstu počtu falešných účtů, které se na platformě začaly objevovat, když Musk uživatelům povolil platit osm dolarů za žádanou modrou ikonu, dříve vyhrazenou jen pro ověřené účty politiků, herců a dalších veřejně známých lidí.

„Abychom potlačovali napodobeniny, doplnili jsme k některým účtům slovo ‚oficiální‘,“ oznámil dnes Twitter. V minulých dnech se často stávalo, že za ověřené se díky možnosti koupit si modrou ikonu vydávaly i falešné účty předstírající známý podnik, včetně Muskových firem Tesla a SpaceX. Twitter ale zatím nepotvrdil, že z nabídky skutečně zmizela možnost předplatného za osm dolarů měsíčně, které umožňovalo modrou ikonu ověřeného účtu si koupit.

Odchody klíčových manažerů

Za důvěryhodnost informací byl v Twitteru zodpovědný Yoel Roth, který si ale v minulých dnech aktualizoval profil, z něhož vyplývá, že tuto úlohu už nevykonává. Podle médií rezignoval i manažer Damien Kieran zodpovědný za ochranu soukromí a také Marianne Fogartyová, která měla na starosti dodržování zákonných postupů. Klíčových manažerů ale podle zdrojů z firmy odešlo více.

Odchody těchto lidí mohou zvýšit riziko, že Twitter porušuje postupy vyplývající ze zákona. Firma dostala v květnu pokutu 150 milionů dolarů (3,5 miliardy Kč) za prodej údajů o uživatelích své sociální sítě. Twitter musel tehdy souhlasit s tím, že pravidla o ochraně soukromí změní.

„Nejnovější vývoj v Twitteru sledujeme s vážnými obavami,“ uvedl Douglas Farrar, který má v FTC na starosti styk s veřejností. Nestojíte nad zákonem, varoval regulátor Muska ohledně Twitteru – „Žádný generální ředitel ani firma nestojí nad zákonem, podniky musejí respektovat naše rozhodnutí,“ dodal. Upozornil také, že FTC má nové nástroje, jak si vynutit, aby firmy splňovaly požadavky regulačních orgánů. „A my jsme připraveni tyto nástroje i použít,“ varoval podle BBC Farrar.

Muskova ambiciozní vize

Musk už mezitím nastínil svou vizi pro Twitter, kterou list Financial Times (FT) označil za ambiciózní a která počítá s tím, že nový vlastník chce Twitter posunout dál. Musk předpokládá, že platforma bude sloužit i jako místo pro nákupy investic a převody peněz. Twitter už také úřadům předložil dokumentaci k tomu, aby se mohl stát firmou poskytující finanční služby.

Musk zakázal zaměstnancům homeoffice, nevyloučil bankrot

Nový majitel Twitteru Elon Musk v prvním e-mailu zaměstnancům napsal, že již nebudou moci pracovat z domova. Na následném setkání s pracovníky nevyloučil možnost, že firma zbankrotuje. E-mail odeslaný ve středu pozdě večer Musk zaměstnancům Twitteru napsal, aby je podle svých slov připravil na „těžké časy“, uvedla agentura Bloomberg. V souvislosti se zákazem práce z domova sdělil, že od pracovníků očekává, že budou trávit nejméně 40 hodin v kanceláři, a to až na výjimky, které osobně schválí. E-mail zároveň uvádí, že nelze přikrášlit zprávu o ekonomickém výhledu a o tom, jak společnost ovlivní.

Při setkání se všemi zaměstnanci firmy Musk uvedl, že neumí odhadnout vývoj dosavadních příjmů v tomto roce a také že nemůže vyloučit bankrot firmy, napsala agentura Reuters s odvoláním na web Platformer.

AN
Zdroje a obrázky: agentury; ftc


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..