Planeta Jupiter

Konjunkce Měsíce Venuše a Jupitera bude k uzření na dnešní večerní obloze

Konjunkce Měsíce Venuše a Jupitera bude k uzření na dnešní večerní obloze, kdy se planety Venuše a Jupiter společně přiblíží Měsíci. Takzvaná konjunkce nastává právě v momentě, kdy se k sobě objekty na obloze přiblíží z pozice pozorovatele. Dnešní trojitá konjunkce bude viditelná už za soumraku po 17:00 nízko nad západo-jihozápadním obzorem. Hovoří o tom tisková zpráva Fyzikálního ústavu v Opavě.

Venuše a Jupiter jsou podle Planetária Praha nejjasnějšími planetami, lidé mohou jejich konjunkci pozorovat zhruba jednou či dvakrát ročně. Při dnešním blízkém setkání se mezi ně podle ústavu promítne Měsíc v téměř rovnoramenném trojúhelníku. Nejlepší podívanou nabídne vesmírný útvar v 18:00 velmi nízko nad západem. V té době však budou tělesa klesat k obzoru, ústav proto doporučuje, aby zájemci sledovali trojitou konjunkci z vyvýšeného místa.

Blízké setkání Venuše a Jupitera budou moct lidé spatřit i na začátku března. Podle Planetária Praha budou konjunkce nejlépe viditelné ve středu 1. a ve čtvrtek 2. března. V těchto dnech proto Štefánikova hvězdárna v Praze a Hvězdárna Ďáblice v Praze mimořádně prodlouží svou otevírací dobu od 18:00 do 19:00.

V minulosti připisovali lidé konjunkcím planet velký význam. Například v roce sedm před naším letopočtem nastala vzácná trojnásobná konjunkce planet Jupitera a Saturna, která někdy bývá spojována s Betlémskou hvězdou. Dva roky před naším letopočtem se k sobě planety Venuše a Jupiter přiblížily natolik, že je nebylo možné rozlišit pouhým okem, a tak na pohled splynuly v jednu výraznou „hvězdu“.

AN
Zdroje a obrázky: slu-phys; planetum; pixabay


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

Jeden komentář: „Konjunkce Měsíce Venuše a Jupitera bude k uzření na dnešní večerní obloze“

  1. […] Konjunkce Měsíce Venuše a Jupitera bude k uzření na dnešní večerní obloze […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..