Ecommerce - e-shopy - internetové obchody (Ilustrační obrázek)

Hlídač shopů: Průměrná reálná sleva v Black Friday je letos 20 %

Hlídač shopů ve své analýze Black Friday 2023 uvádí, že průměrná reálná sleva ve výprodejích se letos pohybuje kolem 20 %. V loňském roce to bylo 15 až 30 %. Nová pravidla ohledně udávání slev, která platí od začátku roku, podle Hlídače shopů dodržuje většina sledovaných internetových obchodů. Oficiálním termínem pro Black Friday byl pátek, někteří obchodníci ale ve slevové akci budou pokračovat do konce měsíce.

„Většina námi sledovaných e-shopů se sladila s novými pravidly a uváděné slevy jsou reálné,“ uvedli zástupci Hlídače shopů. Novela zákona o ochraně spotřebitele obchodníkům ukládá povinnost odvozovat výši slevy od nejnižší ceny, za jakou zboží prodávali 30 dnů před zlevněním. Pokud měli produkt v nabídce méně než 30 dnů, musí uvést nejnižší cenu za toto období. Obchodníci mají také povinnost na výrobku informovat o jeho původní ceně.

V analýze Hlídač shopů upozornil na to, že se některé e-shopy snaží obejít pravidlo, podle kterého mají uvádět nejnižší cenu za posledních 30 dní tím, že nabízí slevové kupony. „Dalším problémem u kuponů je jejich zohledňování do výpočtu nejnižší ceny před akcí. Většina e-shopů používá kupony během celého roku, nicméně do výpočtu minimální ceny před aktuální akcí nezohledňují kupony z akce minulé, která skončila v období 30 dní před aktuální akcí,“ stojí v analýze.

Hlídač shopů: Přehledová tabulka monitorovaných e-shopů při Black Friday 2023
Hlídač shopů: Přehledová tabulka monitorovaných e-shopů při Black Friday 2023

Zoot, Datart, Alza ..

Podobné jako loni byly letos prodeje v obchodech s oblečením a doplňky Zoot. V jedné objednávce zákazníci utratili průměrně 1550 korun bez DPH. Poptávali zejména boty, bundy, kabáty, šaty a kabelky, uvedl ředitel marketingu Jaroslav Kaucký. V Datartu zaznamenali o desetinu vyšší prodeje než loni. Preference zákazníků se ale podle mluvčí Petry Psotkové ve srovnání s minulým rokem nezměnily, vedly mobilní telefony, dražší domácí spotřebiče nebo televizory.

Na Alze pak k nejžádanějším produktům patřilo i lego na motivy Harryho Pottera či krmivo pro kočky. V hračkářstvích Bambule zákazníci většinou utráceli od 800 do 1200 korun. „V meziročním srovnání byly letošní prodeje lehce pod hodnotami loňského roku. Vzhledem k celkové situaci na maloobchodním trhu však i přesto považujeme naše Black Friday dny za úspěšné,“ uvedla marketingová ředitelka Jana Krčková.

Módní srovnávač Glami

V době Black Friday výprodejů od 20. do 26. listopadu počet objednávek přes módní srovnávač Glami.cz vzrostl oproti předchozímu týdnu o třetinu. Nejprodávanější kategorií byly šaty, zejména ty společenské a plesové, řekla manažerka značky Eliška Hynková. Podobně jako loni pak Black Friday dopadl v e-shopu Trenýrkárna.cz. Větší zájem než v minulém roce byl ale o větší balení spodního prádla, uvedl ředitel Ruslan Skopal.

Útrata na Black Friday celosvětově 1,58 bilionu Kč

Z dat softwarové společnosti Salesforce vyplývá, že celosvětově lidé na Black Friday v e-shopech utratili 70,9 miliardy dolarů (asi 1,58 bilionu korun), proti loňsku to bylo přibližně o osm procent více. Větší zájem než v minulém roce byl například o obuv nebo kosmetiku.

Projekt Hlídač shopů

Neziskový projekt Hlídač shopů provozují Apify, TopMonks a Keboola. Sleduje vývoj cen produktů na největších českých e-shopech. Na kompletní analýzu Black Friday 2023 se můžete podívat ZDE. Analýzy z minulých let pak můžete nalézt tady: 2022, 2021, 2020

AN
Zdroje a obrázky: Apify Blog; Pixabay


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

Jeden komentář: „Hlídač shopů: Průměrná reálná sleva v Black Friday je letos 20 %“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..