Moon - Měsíc - Luna - Noční obloha

SLIM nečekaně po lunární noci obnovil spojení se Zemí

Modul SLIM japonské vesmírné agentury JAXA, který v lednu přistál na Měsíci, přečkal měsíční noc a obnovil spojení se Zemí. Japonský úřad už dříve uvedl, že modul nebyl navržen tak, aby na přirozené zemské družici přestál noc, kdy panují extrémně nízké teploty.

Operátoři na Zemi modulu v neděli zaslali pokyny a obdrželi odpověď, uvedla JAXA. Následně „komunikaci s modulem po chvilce ukončili, protože bylo lunární poledne a teplota komunikačního zařízení byla velmi vysoká,“ napsala agentura na sociální síti X. Ve spojení hodlá pokračovat hned, co se komunikační zařízení dostatečně ochladí.

Japonsko se 19. ledna stalo pátou zemí, která dokázala své zařízení dopravit na přirozenou oběžnici Země. Přistání se zdařilo s odchylkou 55 metrů od vytyčeného cíle, což podle expertů představovalo bezprecedentní stupeň přesnosti. SLIM se ale při tvrdším dosednutí na měsíční povrch převrátil a jeho solární panely se dostaly do špatné pozice vůči Slunci.

Díky změně úhlu slunečního svitu se však po více než týdnu SLIM probudil k životu. Modul, který přistál v kráteru Shioli v měsíčním moři Mare Nectaris na přivrácené straně Měsíce, následně pokračoval v průzkumu měsíčního povrchu.

Na Měsíci minulý týden přistála i první soukromá mise v historii, modul Odysseus americké společnosti Intuitive Machines. I její kosmická loď se při dosednutí na povrch převrátila.

AN
Zdroje a obrázky: Síť X; Pixabay


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..