Noční obloha, hvězdy, pozorování, přístroj, teleskop - Ilustrační foto

Obří planeta obíhající kolem maličké hvězdy. Jak málo toho o vesmíru víme

Obří planeta obíhající kolem maličké hvězdy jen dokazuje, jak málo toho o vesmíru víme. Astronomové objevili obří planetu, která by podle dosavadních poznatků měla být příliš velká pro svou domovskou hvězdu. Přesto ale kolem ní obíhá. Exoplaneta je 13krát větší než Země, což je podle vědců samo o sobě pozoruhodné. Skutečně zajímavá je ale její kombinace s velmi chladným červeným trpaslíkem, devětkrát menším než naše Slunce.

Vědci se totiž dosud domnívali, že červení trpaslíci, nejběžnější typ hvězdy v naší domovské galaxii – Mléčné dráze – jsou příliš malí na to, aby kolem nich obíhaly planety. „Tento objev opravdu potvrzuje, jak málo toho o vesmíru víme,“ uvedl Suvrath Mahadevan z americké Pensylvánské státní univerzity, spoluautor studie zveřejněné v odborném časopise Science. „Nečekali jsme, že takto těžká planeta bude obíhat okolo hvězdy s tak nízkou hmotností,“ doplnil.

LHS 3154

Červený trpaslík LHS 3154 se nachází zhruba 50 světelných let od Země a podle Guðmundura Stefánssona z Princetonské univerzity, hlavního autora studie, je tak malý, že jej lze „sotva považovat za hvězdu“.

Planetu LHS 3154b vědci nalezli s pomocí přístroje Habitable Zone Planet Finder (HPF), který zaznamenává drobná kolísání ve světle vydávaném vzdálenými hvězdami. Ta naznačují, že okolo hvězdy obíhá planeta. LHS 3154b okolo své hvězdy obíhá v těsné blízkosti, přičemž jeden rok trvá jen 3,7 pozemského dne. Je tak podstatně blíže své hvězdě, než je Merkur, který Slunce oběhne za 88 pozemských dní.

Objevená planeta se svou velikostí a složením podobá Neptunu, nejmenšímu z plynných obrů v naší Sluneční soustavě. Atmosféra Neptunu, který má pevné jádro, ale postrádá pevný povrch, se skládá převážně z vodíku a hélia, přičemž plášť tvoří čpavek a led. Vzhledem k pravděpodobně neptunovskému složení a blízkosti k domovské hvězdě je nepravděpodobné, že by na LHS 3154b mohl být život, uvedl Stefánsson.

AN
Zdroje a obrázky: The Guardian; Pixabay


Uveřejněno

v

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..